Amazon ol, ya da öl!

Şubat ortasında Jason ın amerika ziyaretine maydonoz olup, kindle rica etmiştim. Kısa süreli kalacağı için amazon’dan hızlı gönderi yapmamız gerekiyordu. Şansıma amazon’un, prime aboneliğin promosyonunu yaptığı döneme rast geldim ve hiç bir taahhüt vermeden 1 aylık prime aboneliği yaptırıp, kindle’ı 2 günde Jason’a ulaştırabildim.

Bugün kitap siparişi vermek için amazon’a girdiğimde abonelik aklıma geldi, ‘eyvah tarihi kaçırdım, olduk mu prime’ korkusuyla  hesabım (your account) sayfasına girdim. Gayet görülür bir yerde duran ‘Manage Prime Membership’ e tıkladım. Ne olduysa o anda oldu ve bu yazıyı yazıverdim.

Ya insan saklar değil mi bu deneme süresi iptal linkini, bir klik öteye koy, farklı isim ver yeni bir sekme yap, minnacık yaz, deneme süresi filan deme normal abonelik gibi duruversin…. Böyle müşterinin gözüne sokulur mu ‘Do Not Upgrade‘ diye?

Amazon’daki  Prime ürün yöneticisi çok basiretsiz kalmış malesef, Müşteri Deneyimi (CEM) ekibinin baskısıyla böyle bişey yapmış olmalı, böyle ürün yöneticilerini nasıl işe alıyorlar hiç anlamıyorum. Nereden para kazacaksın, kaçırdın bak müşteriyi, gitti paracıklar.

Müşteriler, yani bizler, artık iyice bilinçlendik. Kullanılabilirlik tasarımda bizi hala öğreniyor varsaymaya devam edin ama neyi nerden nasıl alacağımızı biliyoruz, fiyat da her zaman ilk kriterimiz değil. Bizi insan yerine koyan, o şekilde davrananla davranmayanı çok kolay anlıyor ve davranmayını da afişe etmekten geri kalmıyoruz. Ben yine amazon’dan alışverişe devam edeceğim, hem de hiç başka yerden fiyat araştırmadan, biliyorum ki ‘benim’ şirketim beni ben kadar düşünür. İşte bütün mesele bunu hissettirebilmekte.

2 thoughts on “Amazon ol, ya da öl!”

  1. Uğur Bostancı

    Bence bir “temporary prime membership” kavramı olsaydı ve sonrasında karşıma “Please upgrade my temporary membership to paid membership” butonu çıksaydı daha da güzel olurdu. Ya görmeseydin ne olacaktı? Eminim ki prime membership’den yararlananların büyük kısmı senin gibi beleşçilerdir 🙂 Yani kısacası, aslında adamlar bir taraftan sana şirin görünürlerken, diğer taraftan dikkatsiz olanlardan paracıkları topluyorlar!

  2. oof sırtımızdan yedik bıçağı. Bu kafa eski çağ kafası işte, ona karşıyız. ben seneye yok mu olacam(Allah bilir) ki adam benden ne koparsam iyidir desin? Yaşam Boyu Değerim (Customer Life Time Value) bir yıllık mı hesaplanır? Türkiye’ye gönderim sıkıntısı olmasa veya Türkiye’de şube açsa prime ilk müşterisi benim ayrıca, bunu da deneyimlemiş olmamı sağladı. Burada önemli olan tekrar edilir sağlıklı gelirler üretebilmek, eski çağ kafası ile üretilenler ummadığın anda hesabından gidiverir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.