Mac’te Microsoft Office Kısa Yolları

Windows pc lerdeki fan sesine uyuz olduğum için tüm yeteneklerini kullanmayacak olduğumu bile bile geçtiğimi Mac te en zorladığım olay Microsoft uygulamalarında özellikle Shift tuşu ile birlikte kullandığım kısayolları kaybetmiş olmamdı.
2009 sonbaharında aldığım MacBookPro da shift li kısayollar orada bir kısayol var bildiğim, bulup da kullanamadığım şeklindeydi. Haziran ayında yeni MacBookAir e geçtiğimde yeni bilgisayarı keşfetme turunda karşılaştığım küçük bir tık unutulan kısayolları hayatıma geri getirdi.
Örneğin sık kullandığım Change Case (türkçesinde nasıl geçiyor bilmiyorum) Word’te Shift+F3 tuşu seçili kelime/cümle/paragraftaki harflerin tümünü aynı anda BÜYÜK HARFE veya küçük harfe veya Tüm Kelimelerin İlk Kelimelerini Büyük Hale getiriyor.
Word for Mac’te Shift+F3 yaptığınızda Mission Control (mac’inizde açık tüm pencereleri görebildiğiniz özellik) un kısa yolu olan F3 e tıklamış oluyorsunu ve word’ten çıkıyorsunuz.
Bu durumda Word’ünüzü windows taki gibi kullanmak isterseniz 2 seçeneğiniz var:
1) Shift+Fn+F3. Yani Shift le birlikte Function kısayolu Fn tuşuna da basarak F3 e basmanız.
2) Keyborad ayarlarında aşağıdaki ekrandaki ilk kutucuğu (use all F1, F2…. ile başlayan) tıklayarak, F tuşlarının mac’e özel kısayollarını devre dışı bırakarak windows’tan alıştığınız özellikleriyle kullanmak.
Shift+F3

aklıma böyle kısa paylaşımlar gelince erinmekten yazamıyorum ama bir paylaşım dürtüsü geldi hemen paylaştım 🙂 umarım bir kaç kişiye faydam olur.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.