Kadının Yeri

Diyanet’in Kuran portalinden kadınlar ile ilgili ayetleri okudum (çoğu erkeklere seslenir şekilde yazılmış nedense, sonradan yazanlar erkek olduğu için olsa gerek). Çoğu kadın erkek cinsel ilişkisi ve miras düzenleme üzerine. Erkeklere seslenirek yazılmış, kadınlarınız .. şeklinde. Diyanetin portalindeki fihristte de yansımış zaten erkeklere sesleniş, konu başlıklarında kadınlar var, kadın hakları var ama erkekle ilgili başlık yok. Diyanete göre Kuran zaten erkekler için gelmişti, hepsi erkekleri ilgilendirirdi:)

Benim büyüdüğüm çevrede kadınlar daha saygındı, her türlü karar verme sürecine katılır (hatta etkiler 🙂 ) aileyi kotarırdı. Türklerin tarihine bakayım dedim, Bu sayfayı okudum http://www.bilinmeyenturktarihi.com/islam-oncesi-turklerde-kadinin-yeri.html bunlar da fazla inandırıcı gelmedi.

Sonra Kibele’ler, Artemis’ler aklıma geldi kadın tanrıçalarımız bizim. Öyle ya bu topraklardan çıkmadı mı tanrıçalarımız, bizim kadın tanrılarımız vardı, yeri çok daha önemliydi.

Sonra Nazım’ın Kadınlarımız şiiri kulağıma çalındı Ruhi Su’dan . Bir şekilde kadınlar bizim için çok değerliydi. Ne zaman adam oluruz diyorlar ya, kadınlarımıza hakettikleri değeri verdiğimizde, aydınlık ancak orada bekliyor bizi.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.